Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice, příspěvková organizace
Riegrova 40/17 664 51 Šlapanice
Zřizovatel: Jihomoravský kraj
IČO: 49 46 12 49
IZO: 108 010 112
REDIZO: 600 014 061
544 228 017
gymnazium@gslapanice.cz
Datová schránka: vazw9aq
Bankovní spojení: ČSOB 259105207/0300
Charakteristika školy
Gymnázium ve Šlapanicích bylo založeno 1. 9. 1993 jako osmileté se všeobecným zaměřením. Našim cílem je poskytovat žákům kvalitní všeobecné studium. Žáci tak získají všeobecný přehled a možnost rozhodnout se pak o zaměření svého dalšího rozvoje. Ve vyšších ročnících výuku doplňujeme širokou nabídkou volitelných předmětů, které umožňují profilaci žáků a také připravují naše žáky pro další studium na vysokých školách.
V každém ročníku studuje jedna třída po 30 žácích. Cílová kapacita gymnázia je 260 žáků. Zřizovatelem školy je Jihomoravský kraj. Škola je dostupná prostřednictvím MHD Brno (linka č. 31) a dále díky IDS JMK.
Výuka žáků probíhá v budově bývalého zámku v sousedství šlapanického parku. V areálu školy se nachází i další budova, ve které jsou umístěny odborné učebny a výtvarný ateliér. Celý areál také slouží jako odpočinková zóna pro žáky a pro jejich sportovní aktivity.
Velký důraz klademe na výuku cizích jazyků. Všichni žáci od prvního ročníku prochází výukou anglického jazyka. Od sekundy si pak naši žáci vybírají další cizí jazyk – němčinu nebo francouzštinu. Od sexty pak mohou dále ještě volit španělštinu nebo latinu. Žákům vyšších ročníků také umožňujeme přípravu pro mezinárodní jazykové certifikáty.
Mezi další priority školy patří výuka matematiky, přírodovědných předmětů a další rozvoj v oblastech počítačové, finanční a mediální gramotnosti.
Žáci se pravidelně účastní předmětových soutěží napříč všemi obory a můžeme na ně být právem pyšní, protože se v konkurenci ostatních neztrácí. Svědčí o tom účast našich žáků v krajských a celostátních kolech SOČ (Středoškolská odborná činnost), a také v soutěžích jak humanitních, tak přírodovědných. Přestože gymnázium nemá k dispozici vlastní sportovní areál, naši sportovci vůbec nezaostávají.
Škola je zapojena do mezinárodních projektů, pořádá lyžařské a letní výcvikové kurzy, výlety a zahraniční jazykové a tematické zájezdy. Výuka je průběžně doplňována exkurzemi, projekty, přednáškami a návštěvami muzeí. Zapojeni jsme také v programu EKO škola.
V oblasti mimoškolní výchovy mohou žáci školy navštěvovat nepovinné předměty. Ze sportovních je to stále populárnější florbal, nové znalosti a dovednosti mohou žáci získávat v nepovinné chemii a informatice. Rétorické nadání mohou naši žáci rozvíjet v debatním kroužku. Žáci mají možnost ve volném čase pracovat v informatice, výtvarném ateliéru a keramické dílně. Od 1. 7. 2006 je součástí gymnázia i umělecká škola s obory hudebními, tanečními a výtvarnými.
Den otevřených dveří se koná v sobotu v první polovině ledna.
Historie budovy gymnázia
Její vznik sahá až k roku 1753, kdy se Jindřich Kajetán Blümegen, tehdejší vrchní správce zemí Moravy a Slezska, stal držitelem tzv. Schwanenfeldského dvora. Brzy po jeho koupi zde nechal vystavět jednopatrovou budovu v rokokovém stylu, kterou používal jako svoje venkovské sídlo. Starší historické prameny však datují koupi dvora do roku 1744 a výstavbu zámku k roku 1750. Z obou údajů však vyplývá, že zámek vznikl začátkem druhé poloviny 18. století, Blümegenův guvernérský úřad sídlil v nedalekém Brně. Zámek ve Šlapanicích byl v té době přepychově zařízen a celoročně sem zajížděli Blümegenovi hosté. Také přilehlý park se mohl chlubit krásnými vzrostlými stromy a jemně střiženým trávníkem.
V roce 1774, po guvernérově skonu, se na nějaký čas stal zámek s přilehlými prostorami majetkem zámeckého zahradníka. Ten jej ale brzy pro nedostatek financí prodal olomoucké kapitule a ta posléze v roce 1781 řádu pavlánů, kteří si ze zámku zřídili klášter. Pavláni, neboli též barnabité, už od roku 1751 vlastnili ve Šlapanicích tzv. Velecký dvůr, i když své sídlo měli ve Vranově u Brna. Původem pocházel tento mnišský řád z Francie.
Tak se stalo, že se část těchto „bílých kněží“, jak jim zdejší obyvatelé říkali podle bílých hábitů a širokých bílých klobouků, přestěhovala z Vranova do Šlapanic. Klášter však neměl dlouhého trvání a po třech letech, v roce 1784, byl zrušen císařem Josefem II. a pavláni se odstěhovali zpět na Vranov.
Dalším majitelem se stává (až do roku 1796) polský šlechtic baron František Bereczko a po něm do roku 1807 říšský hrabě Seilern. Během bitvy u Slavkova v roce 1805 byl zde umístěn francouzský vojenský polní lazaret. Rokem 1807 se ze zámku spolu s přilehlými budovami stává textilní továrna J. Schmala. Dalšími společnými majiteli byli bratři August a Bedřich Schöllové, Kristián Memmert a Jan Reiff. To už zde ale rokem 1814 začíná historie První brněnské strojírny, podniku světoznámého jména. V zámecké budově byla zřízena roku 1819 slévárna a strojírna. Brzy se objevuje další společník – Jindřich Alexandr Luz. V té době továrna zaměstnávala asi 60 dělníků. Kromě textilních strojů se zde vyráběly i parní stroje tak dobré kvality, že jeden z těchto byl v provozu plných 62 let. Strojírna během svého působení ve Šlapanicích postavila přes 20 parních strojů, což byl počet, který nevykazovala žádná jiná strojírna v rakouském císařství. V roce 1836 se továrna přestěhovala do Brna na Olomouckou ulici.
Nakrátko se stal vlastníkem továrny Karel Schöll, jenž však brzy prodal celý areál továrníku Strakoschovi z Bučovic. Ten zde opět zavedl textilní výrobu a zničil, co se ještě zničit dalo. Z prvního poschodí nechal udělat dvě patra, zničil kapli po pavlánech, dal vykácet park a nařídil tam nasázet cukrovou řepu. Zpustošený zámek a zahradu pak prodal továrníku Löwovi, dalšími majiteli byli Welner a B. Spitz. Ten posledně jmenovaný obnovil zámecký park.
V roce 1898 koupila obec Šlapanice zchátralý zámek i s přilehlými budovami, přední zahradou a parkem. Kupní cena byla 47 000 korun rakouských a dalších sto tisíc si vyžádaly nejrůznější opravy celého objektu. Zdivo, vazba i střecha zůstaly ponechány v původní podobě.
Vyučování zde začalo po prázdninách v roce 1901. V roce 1933 byl ke chlapecké, později měšťanské škole přistavěn pavilon Děvín. I když došlo začátkem 50. let 20. století v hlavní budově k výměně podlah, oken a střešních tašek, bylo nutno v 90. letech přistoupit ke generální rekonstrukci.
To je tedy stručná historie dřívějšího zámku, kláštera, přádelny, vojenského lazaretu, strojírenského závodu i textilní továrny, chlapecké školy a dnes i gymnázia.
Jak šel čas v roce 1993:
- 1. 1. 1993 vznikla samostatná Česká republika
- 20. 1. 1993 se ve Washingtonu konala slavnostní inaugurace nového amerického prezidenta Billa Clintona
- 26. 1. 1993 je Václav Havel zvolen prvním prezidentem ČR
- 2. 2. 1993 je schválen zákon o oddělení měny ČR a SR.
- Od 8. 2. platí v ČR koruna česká (Kč) a na Slovensku slovenská koruna
- 30. 6. 1993 ČR a SR byly přijaty ve Štrasburku za členy Rady Evropy
- 1. 9. 1993 zahajuje vyučování… …GYMNÁZIUM VE ŠLAPANICÍCH