Záseka - obecné informace

       Aktuální ročník       El. přihláška       Ke stažení     Z historie      Galerie a Filmy

INFORMACE O RS ZÁSEKA:www stránky      streetview      letecký pohled
GPS RS ZÁSEKA 49.430059, 15.956767          
 49°25'48.2"N 15°57'24.4"E

Každoroční týdenní letní táborové soustředění pořádá SPARG (Spolek Pro Aktivní Rozvoj Gymnázia) při Gymnáziu Šlapanice (GŠ) úspěšně již několik let. Hlavním cílem soustředění je utvoření vazeb v novém kolektivu (budoucí třída prima) a seznámení nových studentů s ostatními žáky školy. Na akci jsou přednostně zváni budoucí studenti a studenti z primy a sekundy. Doplnění jsou několika staršími studenty, kteří zároveň pomáhají s chodem soustředění.

Soustředění probíhá pod dozorem pedagogů GŠ, kteří s podobnými akcemi mají bohaté zkušenosti. Každý rok je zvoleno téma a účastníci se v týmech zapojí do celotáborové hry. Nechybí výlet, táborák, diskotéka, spousta her a pohybových aktivit a závěrečná velká hra o ceny. Jako památku dostanou všichni účastnické tričko.

Akci opakovaně úspěšně realizujeme v rekreačním areálu Záseka na Vysočině. Zázemí zde je plně vybavené, v rámci ceny je ubytování vč. ložního prádla a 5 jídel denně (snídaně-svačina-oběd-svačina-večeře); k dispozici máme několik sportovišť, bazén a v dohodnuté termíny táborovou kantýnu (ledňáky, pití, sladkosti).

Tábor pořádáme na přelomu července a srpna, vždy od soboty do soboty. U gymnázia naložíme materiál a zavazadla účastníků a zajistíme jejich převoz do tábořiště. Studenti sami cestují vlakem jen s nejnutnější výbavou v malém baťůžku, čeká je totiž 9 km dlouhá cesta ze Skleného do RS Záseka. Cesta není nijak náročná, dělá se dostatek regeneračních zastávek, které obvykle vyplňují seznamovací hry.

Po příchodu do tábořiště proběhne rozřazení dětí do pokojů a chatek, chatky jsou po 4 lůžkách a pokoje různě, od 2 až do 7 lůžek. Účastníci potom mají volno na regeneraci až do večeře, po večeři proběhne první nástup – v tematických maskách a začne táborový program. Ten trvá do pátku, kdy je ukončen diskotékou.

Táborový režim je většinou řízen tímto schématem:
7:30budíček, rozcvička
8:00snídaně
8:45 – 11:45dopolední program
12:00 – 13:00oběd
do 14:00polední klid
do 18:00odpolední program
18:00 – 19:00večeře
od 19:00večerní program
do 22:00musí účastníci stihnout veškerou  
nutnou hygienu a zalehnout do postelí


Táborová hra zpravidla obsahuje jednu celodenní týmovou orientační hru v okolním terénu, vodní hrátky v bazénu, dovednostní i vědomostní soutěže, a kromě týmové hry o velký balík dobrot také na závěr individuální hry o drobné ceny.

V páteční večer je velká závěrečná diskotéka. Poslední ráno po snídani je na řadě sbalení a nezbytný úklid a potom odchod na vlak.

O atmosféru a dobrou náladu se během celého tábora starají nejen kantoři GŠ, ale hlavně tým bývalých studentů, kteří s velkým elánem přispívají k hladkému chodu celé akce. V rámci týmu působí proškolený zdravotník, ale stejně jsme se nevyhnuli návštěvám nemocnice v Novém Městě n. M. s nejrůznějšími drobnými zraněními, jako je např. vymknutý kotník. V tábořišti máme vždy minimálně dva vozy připravené tyto servisní jízdy zajistit.

Celá akce se vždy setkávala s velkým ohlasem a studenti Gymnázia rádi jezdili opakovaně po primě a sekundě. Kapacita tábora i naše možnosti dosahují k počtu 70 studentů, což jsou necelé tři třídy. Vždy se snažíme vyhovět všem zájemcům, ale může se stát, že bychom všechny zájemce vzít nemohli. Garantujeme však místa pro všechny studenty nové primy, definitivní potvrzení účasti rozesíláme během první poloviny června.